www
SAT ACADEMY
ABC MULTIMEDIA * WPROWADZENIE
 

Wprowadzenie

XXI wiek stał się domeną techniki. W naszym codziennym życiu spotykamy się w prawie każdej sytuacji z urządzeniami, których działanie opartej jest na elektronice. Od urządzeń kuchennych do naszego telewizora wszystko działa na tranzystorach i skomplikowanych, komputerowych procesorach. Milowymi krokami posuwa się do przodu technika multimedialna. Codzienne informacje prasowe przynoszą wiadomości o nowych urządzeniach i technologiach.

Ten lawinowy rozwój techniki multimedialnej pociąga za sobą pewien problem, którym jest brak kadry specjalistów z dużym doświadczeniem, a co najważniejsze z głęboką wiedzą. Brak odpowiedniej literatury i odpowiednich szkół pogarsza tą sytuację. Inicjatywa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej stworzenia specjalizacji, a w późniejszym czasie zawodu związanego z techniką multimedialną jest godna uwagi. Takiego zawodu nie znalazłem w żadnym kraju na naszej kuli ziemskie.  

Technika multimedialna, do której należą:

  • Technika telewizji satelitarnej,

  • Technika telewizji naziemnej,

  • Technika telewizji kablowej,

  • Technika telewizji internetowej,

  • Technika POWERLINE (W FAZIE PRZYGOTOWANIA)

należy do bardziej skomplikowanej. Jej powiązanie z techniką komputerową, elektroniką półprzewodnikową, częstotliwościami rzędu gigaherc i skomplikowanymi instalacjami multimedialnymi, wymaga solidnych podstaw teorii. Czasy, kiedy praktyka była dużo ważniejsza od teorii, to już nie przeszłość, to zaprzeszłość. Projektowanie instalacji, wybór odpowiednich podzespołów, pomiary i w późniejszym czasie serwis wygląda bardzo prosto, ale tak nie jest. Często na wykładach zadawane mi pytania obnażają wiedzę słuchaczy, którzy uważają się za fachowców wysokiej klasy. Po zadaniu kilku kontrolnych pytań zostaje rozwiany mit "superfachowca".

Na pytanie, dlaczego tak jest? pada odpowiedź, "skąd mamy to wszystko wiedzieć, kiedy nie ma szkół z takim zawodem i książek z programem nauczania". I rzeczywiście, nie spotkałem na rynku księgarskim książek zawierających materiały dla szkolnictwa i szkoleń. Szkolenia prowadzone przez producentów są tendencyjne i obejmują bardzo wąski zakres fachowej wiedzy. 

Co za tym zrobić z tym dylematem? Moja propozycja stworzenia międzynarodowego instytutu techniki multimedialnej spaliła na panewce. Oczywiście ten portal to nie miejsce na podjęcie dyskusji wyjaśniającej, dlaczego instytut nie został powołany do życia, mimo, że byłby to początek stworzenia zawodu związanego z techniką multimedialną i to na skalę światową. 

Może MULTIMEDIA ACADEMY, zespół portali edukacyjnych dla szkolnictwa i personelu zatrudnionego w mediach, będzie małym rozwiązaniem tego problemu. Jego nowoczesny i szeroki dostęp, dzięki Internetowi i elektronicznym metodom przekazu informacji staną się podwaliną stworzenia kadry technicznej, nie tylko dla Polski, ale także dla przysłowiowej "reszty świata". 

Zespół portali "MULTIMEDIA ACADEMY", w formie, jaką jest reprezentowany w chwili obecnej to początek, otwarty tak technicznie jak i czasowo. Pomyślany jest, jako dydaktyczno-informacyjny o szerokim tego słowa znaczeniu.

 

w